6
DCIM100MEDIADJI_0046.JPG
DCIM100MEDIADJI_0061.JPG
DCIM100MEDIADJI_0038.JPG
DCIM100MEDIADJI_0053.JPG
DCIM100MEDIADJI_0015.JPG
previous arrow
next arrow

Budowa kompleksu Olefin III wchodzi w kolejną fazę

Pod koniec maja przy udziale naszego zespołu geodezyjnego KA-RO został osadzony na fundamentach największy i najcięższy element powstającego w Orlen Kompleksu Olefin III w Płocku – blisko stumetrowa kolumna absorpcyjna (wash tower).

Wash tower to największy gabarytowo element instalacji Kompleksu Olefin III. Będzie wykorzystywany przy produkcji tlenku etylenu – jednego z produktów, które będą wytwarzane w nowo powstającym kompleksie. Drogą morską dotarła do Portu Gdańskiego, gdzie po przeładowaniu na specjalnie przygotowane barki przypłynęła Wisłą do Płocka. Dwie kolejne noce zajęło przetransportowanie wash tower do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN. Cały proces był jednocześnie dużym wyzwaniem logistycznym – wymagał m.in. pokonania trudnej trasy wodnej nieuregulowaną Wisłą, a także przebudowy rond znajdujących się na trasach przejazdu ulicami Płocka, modyfikacji ponad 20 linii energetycznych, które uniemożliwiały transport oraz usunięcia elementów ograniczających przepustowość trasy.

Do montażu wieży na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku wykorzystany został specjalny żuraw pierścieniowy mogący przenosić ładunki nawet do 2000 ton. Sam, z powodu imponujących rozmiarów, widoczny jest z odległości 20 kilometrów. Cała operacja trwała prawie 10 godzin – kolumna najpierw została ustawiona pionowo, a następnie osadzona na fundamentach.

Przez cały ten czas nad poprawnością wykonywanych zadań czuwali nasi pracownicy KA-RO: geodeci wraz z asystentami. Pomiary kontrolne pionowania kolumny – z wykorzystaniem dwóch identycznych tachimetrów Trimble S6 o dokładności pomiaru odległości 1 mm i kąta 1cc, z tolerancją wektora odchylenia od linii pionu 5 mm – prowadzono z dwóch stanowisk tachimetrycznych. Optymalizując założenia pomiarowe, usytuowano je w odległości około 160 m od podstawy kolumny na osiach wschód-zachód i północ-południe. Dwa stanowiska i oś kolumny tworzyły zatem kąt prosty.

Na wykonanie kompletu pomiarów w jednej serii i stosowne obliczenia niezbędne do uzyskania wartości wektorów zespoły miały zaledwie około 10 minut. Wyniki (szkice z pomiaru) trafiały następnie do firmy Daeshin realizującej montaż konstrukcji.

/Artykuł opracowany w oparciu o materiały Orlen/

en_GBEnglish (UK)