6
DCIM100MEDIADJI_0046.JPG
DCIM100MEDIADJI_0061.JPG
DCIM100MEDIADJI_0038.JPG
DCIM100MEDIADJI_0053.JPG
DCIM100MEDIADJI_0015.JPG
previous arrow
next arrow

S3 Świnoujście-Dargobądz w budowie

W drugim kwartale 2024 roku ma zakończyć się budowa odcinka Świnoujście–Dargobądz drogi ekspresowej S3, na którym KA-RO świadczy kompleksową obsługę geodezyjną. Początek fragmentu o długości około 17 km zaplanowano na wylocie z otwartego już podwodnego tunelu w Świnoujściu, a koniec przewidziano przed węzłem Dargobądz.

Poniżej prezentujemy wykonaną przez nas na zlecenie głównego wykonawcy inspekcję wizualną na koniec stycznia br.

S61 Ostrów Mazowiecka – Śniadowo otwarta

Droga ekspresowa S61 ma już ponad 200 z docelowych 220 kilometrów. Dziś został oddany do ruchu przedostatni odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. KA-RO z powodzeniem świadczy kompleksową obsługę geodezyjną tej inwestycji.

Otwarty odcinek S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa ma około 19,5 km długości. Jest to dwujezdniowa droga ekspresowa o nawierzchni bitumicznej przystosowana do najcięższego ruchu z dwoma węzłami – Ostrów Mazowiecka Północ na skrzyżowaniu dróg ekspresowych S61 i S8 oraz Komorowo (połączenie z drogami wojewódzkimi 627 i 677). Powstało 26 obiektów inżynierskich, w tym pięć stanowiących przejścia dla zwierząt oraz dodatkowo osiem przepustów ekologicznych dla zwierząt małych.

Realizacja tego odcinka wiązała się z dużymi zmianami w organizacji ruchu na wysokości Ostrowi Mazowieckiej. Zlikwidowano dotychczasowy węzeł Ostrów Mazowiecka Północ na skrzyżowaniu z ul. Lubiejewską w ciągu drogi wojewódzkiej 627. Wraz z oddaniem nowego węzła na skrzyżowaniu S8 z S61, wyposażonego w łącznice bezpośrednie obsługujące ruch w ciągu Via Baltica, ułatwi to kierowcom dojazd do Łomży. Nowy węzeł obsłuży również dojazd do Ostrowi Mazowieckiej od północy i okolicznych miejscowości.

Źródło ilustracji: GDDKiA

Otwarcie tunelu w Świnoujściu

Od piątku 30 czerwca kierowcy mogą korzystać z tunelu w Świnoujściu łączącym wyspy Uznam i Wolin. Przejazd samym tunelem zajmuje zaledwie 2 minuty, a licząc czas razem z wjazdami 3-4 minuty, zdecydowanie krócej niż przeprawa promem przez Świnę.

Długość tunelu drążonego wynosi blisko 1,5 km, odcinki wjazdowe mają 300 metrów, łącznie daje to długość 1800 m. Tunel powstał przy użyciu maszyny drążącej TBM (Tunnel Boring Machine) długiej na 105 m i ważącej ponad 3120 ton. Do budowy tunelu użyto 6820 tubingów, czyli pojedynczych elementów prefabrykowanych tworzących obudowę, taki pierścień waży do 100 ton. Każdy pierścień składa się z 8 tubingów, razem tych pierścieni jest 785. Całkowita ilość urobku z tunelu wyniosła 400 000 m3, użyto 11 000 ton stali i 100 000 m3 betonu. Maksymalne zagłębienie tunelu to 37,5 m pod powierzchnią terenu i 11 m pod dnem Świny.  

KA-RO miało przyjemność uczestniczyć tym ekscytującym przedsięwzięciu w ramach kompleksowej obsługi geodezyjnej wraz z opracowaniem dokumentacji powykonawczej.

Źródło ilustracji: GDDKiA

Budowa kompleksu Olefin III wchodzi w kolejną fazę

Pod koniec maja przy udziale naszego zespołu geodezyjnego KA-RO został osadzony na fundamentach największy i najcięższy element powstającego w Orlen Kompleksu Olefin III w Płocku – blisko stumetrowa kolumna absorpcyjna (wash tower).

Wash tower to największy gabarytowo element instalacji Kompleksu Olefin III. Będzie wykorzystywany przy produkcji tlenku etylenu – jednego z produktów, które będą wytwarzane w nowo powstającym kompleksie. Drogą morską dotarła do Portu Gdańskiego, gdzie po przeładowaniu na specjalnie przygotowane barki przypłynęła Wisłą do Płocka. Dwie kolejne noce zajęło przetransportowanie wash tower do Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN. Cały proces był jednocześnie dużym wyzwaniem logistycznym – wymagał m.in. pokonania trudnej trasy wodnej nieuregulowaną Wisłą, a także przebudowy rond znajdujących się na trasach przejazdu ulicami Płocka, modyfikacji ponad 20 linii energetycznych, które uniemożliwiały transport oraz usunięcia elementów ograniczających przepustowość trasy.

Do montażu wieży na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku wykorzystany został specjalny żuraw pierścieniowy mogący przenosić ładunki nawet do 2000 ton. Sam, z powodu imponujących rozmiarów, widoczny jest z odległości 20 kilometrów. Cała operacja trwała prawie 10 godzin – kolumna najpierw została ustawiona pionowo, a następnie osadzona na fundamentach.

Przez cały ten czas nad poprawnością wykonywanych zadań czuwali nasi pracownicy KA-RO: geodeci wraz z asystentami. Pomiary kontrolne pionowania kolumny – z wykorzystaniem dwóch identycznych tachimetrów Trimble S6 o dokładności pomiaru odległości 1 mm i kąta 1cc, z tolerancją wektora odchylenia od linii pionu 5 mm – prowadzono z dwóch stanowisk tachimetrycznych. Optymalizując założenia pomiarowe, usytuowano je w odległości około 160 m od podstawy kolumny na osiach wschód-zachód i północ-południe. Dwa stanowiska i oś kolumny tworzyły zatem kąt prosty.

Na wykonanie kompletu pomiarów w jednej serii i stosowne obliczenia niezbędne do uzyskania wartości wektorów zespoły miały zaledwie około 10 minut. Wyniki (szkice z pomiaru) trafiały następnie do firmy Daeshin realizującej montaż konstrukcji.

/Artykuł opracowany w oparciu o materiały Orlen/

Pierwszy obiekt na obwodnicy Praszki oddany kierowcom

W związku z uzyskaniem od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu pozwolenia na użytkowanie wiaduktu WG-06 w ciągu ulicy Rolniczej w m. Praszka (droga gminna DG100963O) dnia 2 grudnia 2022 została otwarta biegnąca przez ten obiekt droga komunikująca miejscowości Praszka i Rosochy. Wiadukt jest elementem budowy blisko 13-kilometrowego odcinka obwodnicy Praszki w ciągu DK45. W ramach inwestycji wybudowano w sumie dziesięć obiektów inżynierskich, w tym obiekty mostowe nad rzeką Prosną i Wyderką, trzy wiadukty nad budowaną obwodnicą oraz pięć obiektów zlokalizowanych wzdłuż obwodnicy. Zaprojektowano także cztery skrzyżowania w formie ronda w ciągu obwodnicy. Ronda budowane są na jej początku i końcu oraz na przecięciu z obecnym przebiegiem dróg krajowych nr 42 i 45.

Stan zaawansowania robót na grudzień 2022 to już niemal 90%. Nasza firma KA-RO ma przyjemność świadczyć na tej inwestycji kompleksową obsługę geodezyjną.

Źródło ilustracji: GDDKiA

en_GBEnglish (UK)